نامه به هر کس که به او مربوط است و دغدغه شریف و میهن دارد

سلام

چند ماه قبل برای جلسه انتخابات تیم اجرایی انجمن فارغ التحصیلان دعوت شدم. گزارشاتی دادند و شنیدیم و تعجبات زیادی کردیم و رای خود را دادیم و آمدیم.

چند روز بعد که نتیجه انتخابات مشخص شد نامه ای به رئیس انجمن یا دبیر انجمن آقای دکتر مشایخی و مسئولین انجمن نوشتم تا برای همه اعضای هیات امنا ارسال کنند که نکردند.

مطالبی که در آنجا نوشتم دغدغه های یک شخص - بدون هیچ جهت گیری سیاسی - برای رشد و بالندگی شریف بود. نمیگویم عرایضم را باید با طلا نوشت، ولی به عنوان یک شاهد بی طرف که به این سیستم نگاهی اجمالی داشت شاید مطالبی به دست شخص دغدغه مندی که مسئول است بدهد. آن نامه این است:

بسه تعالی

 جناب آقای دکتر روستا آزاد

جناب آقای دکتر مشایخی عزیز

اعضای محترم هیات امنای انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه شریف


باسلام و احترام؛

حضور عزیز شما عرض کنم که، اینجانب محمود آخوندی،؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟، مفتخر بودم که در جلسه اخیر هیات امنای انجمن فارغ التحصیلان در خدمت شما باشم.

نکاتی چند در خصوص این جلسه و کلیت انجمن در نظرم آمد که در این متن خدمت شما ارائه مینمایم. امید است که مورد توجه قرار گیرد و سوء برداشتی در میان رخ ندهد و نگاه همه خوانندگان از فضای نقد و به سازی خارج نگردد.

اولا بنده بسیار بسیار شرمنده شدم از اینکه دور میزی نشستم که قرار است برای یک فعالیت با گردش مالی 250 میلیون تومانی در سال تصمیم گیری کند. گمان میکنم تنها جناب آقای مهندس عسگری و دوستانشان در هیات الزهرای مسجد دانشگاه سالیانه بیش از این مبلغ، خدمات و کمک برای دانشجویان و فارغ التحصیلان و اساتید، جذب و هزینه میکنند. هیات امنای مجموعه مذکور نیز جمعی حدودا 6 نفری (کم یا بیش) شامل چند تن از علما و اساتید و فارغ التحصیلان و دانشجویان است و کار اصلی این مجموعه نیز بر دوش خود دانشجویان دانشگاه است.

بنابراین هیچ توجیهی نمیتوانم بیابم که چگونه جمعی با این عظمت، شامل مدیران ارشد دولتی و صاحبان بنگاه های بزرگ اقتصادی و اساتید بزرگ دانشگاه ها و مهندسان موفق کشور، بخواهند مجموعه ای را راهبری کنندکه قرار است چنین گردش مالی کوچکی داشته باشد.

بنده اطمینان دارم اگر این برند در دست انسانهای دلسوز، کاردان و پرتلاش قرار میگرفت، بعد از این مدت طولانی، گردش مالی که برای دانشگاه ایجاد میکرد، بیش از بودجه دانشگاه ما در وزارتخانه بود.

خدای ناکرده نمیخواهم بگویم که دکتر مشایخی عزیز و همکارانشان دلسوز نبوده اند یا کاردان نبوده اند یا ...

ولی به هرحال مجموعه عملکردی این عزیزان به این حد رسیده است و این جای بسی گله دارد که شما با برند شریف چه کرده اید که چنین شده است.

ممکن است برخی از دوستان بفرمایند دریافت خدمات رایگان و تجهیزات رایگان و یا ساختمان های رایگان و .. که با ارتباطات انجمن بدست میاید، معادل عددی بزرگی دارد. در این صورت بنده تقاضا دارم تمام این موارد بصورت معادل عددی ارائه شوند تا با عدد ورقم مشخص شود این مجموعه چقدر میارزد و اعضای هیات امنا قرار است برای چه ارزشی تصمیم گیری کنند که مسلما این موضوع در نحوه ی مواجهه اعضا با مدیریت انجمن تفاوت جدی ایجاد خواهد کرد.

نکته بعدی که عرض میکنم در خصوص اعضای انتخاب شده است. در شروع رای گیری دکتر مشایخی عزیز اعلام فرمودند که امسال اعضای جوان و با انرژی و به عبارتی پرتلاش ثبت نام کرده اند، اما معلوم نیست چه شد که دست آخر از این جوانان تنها یک یا دو نفر رای آورد و بقیه در رنج سنی بالای 50 سال هستند. هر چند ملاک سن تنها ملاک سنجش نیست، ولی بیم آن میرود که با تیم موجود وضعیتی بهتر از سالهای قبل در این انجمن حاکم نشود.

عرض دیگری که داشتم، تصور من و حقیقت موجود در چنین انجمن هایی در سراسر دنیاست. علاقه مند هستم بدانم که آنها چه میکنند و برمحور چه اصلی چنین جمع هایی را شکل میدهند.

گمان میکنم که نام royal society of London را بسیاری از ما شنیده ایم. در این مجموعه و موارد مشابه آن، جمعیت های علمی اینچنینی تلاش میکنند تا با جمع آوری ایده های نخبگان و توانایی آنها از یک سو و جمع و جذب سرمایه های سرمایه گذاران خصوصی و دولتی از سوی دیگر اقدام به تعریف و انجام پروژه های علمی و پژوهشی نمایند که از قبل آن برای خود و کشور خود تولید ثروت نمایند و مشکلی از مشکلات زندگی بشری را مرتفع کنند.

من همواره چنین مدلی را برای مجموعه های فارغ التحصیلان متصل به دانشگاه ها بخصوص دانشگاه های صنعتی مد نظر داشتم. حال آنکه شریف برترین دانشگاه علمی مهندسی کشور است و ..

گمان میکنم اقتدا کردن به سبک و سیاق غربی ها و حتی شرقیها که امروزه زیاد میبینم سنن اسلامی را بیش از ما مدعیان اسلام عمل میکنند کار ناپسندی نباشد. اگر امروز آنها سود پول را صفر کرده اند برای این است که نتیجه آنرا دیده اند و میدانند که به سود تولید و اقتصاد کشورشان است. اگر آنها به همدیگر دروغ نمیگویند به این دلیل است که از این سنت بهره مند شده اند و آنرا آگاهانه انتخاب کرده اند و ..

علی ای حال، ضمن عرض تبریک به تیم منتخب و تبریک ویژه به جناب دکتر مشایخی عزیزم، امیدوارم که شروع دوره جدید که با سال نو نیز همراه شده است، متفاوت از گذشته باشد. دوره ای که با تلاش همه عزیزان و بزرگان هیات امنا، شریف بتواند نه تنها بار مالی خود را از دوش دولت بردارد، بلکه به بنگاه بزرگی تبدیل شود که در آن علاوه بر علم و اخلاق و انسانیت، ثروت نیز تولید میشود و به کل ایران سرازیر میگردد.

 

گزافه گویی این حقیر را به بزرگواری خودتان خواهید بخشید.

در پناه حق، موفق و پیروز باشید.

برادر کوچک شما

محمود آخوندی – 92/12/18

---

پی نوشت: این پست را به مناسبت انتخاب دکتر مقداری عزیز به عنوان رئیس دانشگاه گذاشتم. برای ایشان در مسئولیت خطیرشان آرزوی توفیق و پیروزی دارم.

/ 0 نظر / 38 بازدید